Laenu Maksepuhkus – Kui Tekivad Makseraskused

Laenu maksepuhkus on ajaperiood, mille jooksul laenuvõtja ei pea laenumakseid tasuma. See leevendab laenuvõtja majanduslikku koormust näiteks siis kui elutingimused muutuvad või tekib ootamatu rahaline raskus. Selle taotlemiseks peab laenuvõtja esitama õigasliku põhjuse maksepuhkuseks.

Maksepuhkuse Põhjused

Maksepuhkust saab inimene taotleda mitmeks juhuks, nagu näiteks:

  • Töökaotus
  • Haigusleht
  • Operatsioon
  • Terviseprobleemid
  • Ajutine töövõimetus
  • Perekondlikud kohustused

Maksepuhkuse Eesmärk

Maksepuhkuse eesmärk on aidata laenuvõtjaid, kellel on tekkinud makseraskused. Seega pakub see leevendust, kui laenaja kaotab töö või vajab puhkust terviseprobleemi puhul. Maksepuhkus võimaldab laenuvõtjal makseid edasi lükata või vähendada. Nii väldib laenuvõtja võlgnevuste ja karistuste teket, kui ta laenumakseid ei suuda teha.

Maksepuhkuse Nõuded ja Tingimused

Kui soovite taotleda maksepuhkust, oleks ka kasulik enne enda jaoks selgeks teha, millised on maksepuhkuse nõuded ja tingimused.

Nõuded Taotlejale: 

  • Taotleja peab esitama kirjaliku taotluse koos nõutud andmetega
  • Taotleja peab esitama maksepuhkuseks õigustatud põhjuse, nagu näiteks töökaotus või haigus
  • Taotleja peab esitama kõik vajalikud dokumendid
  • Taotleja peab jälgima kõiki maksepuhkuse tingimusi

Tingimused:

  • Maksepuhkus võib ulatuda maksimaalselt 12 kuuni
  • Laenuandjal on õigus nõuda maksepuhkuse eest lisatasu
  • Laenu jäägisumma võib suureneda maksepuhkuse perioodi jooksul
  • Laenuandjal on õigus teha maksegraafikus muudatusi

Maksepuhkuse Pakkujad

Siin oleme me kirja pannud kõige paremad laenuandjad, kes pakuvad makseraskuste korral kas täielikku või põhiosa maksepuhkust. Nii saate teada, millistelt laenuandjatelt võite oodata maksepuhkuse võimalust.

Swedbank

(põhiosa ja täielik maksepuhkus)

Maksepuhkuse periood: 6 kuni 12 kuud

Coop

(põhiosa maksepuhkus)

Maksepuhkuse periood: 6 kuud kuni 1 aasta

LHV

(põhiosa maksepuhkus)

Maksepuhkuse periood: teadmata

Maksepuhkuse Taotlemine

Laenu maksepuhkuse taotlemine on hea võimalus, kui laenuvõtja ei suuda enam laenumakseid tasuda. Nii saab laenuvõtja ajutiselt laenumaksete tasumisest loobuda ja oma olukorra stabiliseerida. Maksepuhkuse ajal võivad koguneda ka intressid või teenustasud, ning need võivad

1. Etapp – maksepuhkuse taotluse täitmine

Esiteks tuleb laenuvõtjal ühendust võtta laenuandjaga ning siis teda teavitada oma maksepuhkuse taotlemise soovist. Seda saab laenuvõtja teha tavaliselt e-kirja teel. Samuti tuleb ära selgitada, miks laenuvõtja soovib maksepuhkust ja kui kauaks ta seda taotleda soovib. Laenuandja hindab siis teie taotlust ning annab teada kas ta on maksepuhkusega nõus.

2. Etapp – makseraskuste tõendamine

Teiseks tuleb laenuvõtjal ära märkida, mis on makseraskuse põhjuseks ja anda ülevaade oma hetkeolukorrast. Tavaliselt nõutakse ka erinevaid lisadokumente, mis tõendavad teie finantsraskuseid. Kui laenuvõtjal ei ole piisavalt hea põhjus, ei pruugi ka laenuandja maksepuhkusega nõustuda.

Nõutud Dokumendid

Maksepuhkuse taotlemise korral võidakse nõuda makseraskuste tõendamiseks järgmiseid dokumente: töötuks registreerimise tõend, tööandja kinnitus töö lõppemise kohta, viimased maksudeklaratsioonid, haigusleht, arsti kinnitus taotleja tervislikust seisundist, politsei- või kindlustuse kinnitus.

3. Etapp – maksepuhkuse lepingu sõlmimine

Kui laenuandja on nõus maksepuhkusega, sõlmitakse laenuvõtjaga ka maksepuhkuse kokkulepe. Siis lepitakse kokku maksepuhkuse algus ja lõpp, ning kui palju peab laenuvõtja maksepuhkuse ajal maksma. Kui maksepuhkus on lõppenud, peab laenuvõtja uuesti laenumakseid tasuma. Maksepuhkuse kestus ja tingimused võivad erineda laenuandjate vahel ning sõltuvad ka laenuvõtja konkreetsest olukorrast.

Küsimused

Kui soovite taotleda maksepuhkust või uurite enda jaoks lisainformatsiooni laenuteema kohta, tekib teil kindlasti ka igasuguseid küsimusi. Siin oleme me kirja pannud kõige populaarsemad küsimused ja nende vastused.

Kuidas mõjutab maksepuhkus mu krediidiskoori?

Maksepuhkus võib mõjutada laenuvõtja krediidiskoori mitmel viisil. Näiteks, kui maksepuhkuse taotlus kiidetakse heaks, ei mõjuta see teie krediidiskoori negatiivselt. Kui aga maksepuhkuse taotlus ei ole heaks kiidetud, võib see mõjutada teie krediidiskoori pigem negatiivselt. Laenu maksepuhkus võib mõjutada krediidiskoori ka pikaajalisemalt, sest laenuandjad võivad tulevikus teie krediidiajalugu uurida, ning näha et olete kasutanud maksepuhkust.

Laenuandjad võivad tunda ka kahtlust teie finantsvõimekuse kohta ja see võib mõjutada ka laenutaotluste heakskiitmist või intressimäärade suurust.

Kas maksepuhkuse taotlemine on tasuta või tasuline?

Maksepuhkuse taotlemine võib olla nii tasuline kui ka tasuta, ning see sõltub täiesti laenuandjast. Mõned laenuandjad pakuvad tasuta maksepuhkust teatud perioodi jooksul, nii et laenuandja võib peatada laenumaksed ilma lisakuluta.

Tasuta maksepuhkuse periood võib olla näiteks 3 kuud või rohkem, sõltuvalt laenuandjast ja kokkulepitud tingimustest.

Samas võivad teised laenuandjad nõuda tasu maksepuhkuse taotlemise eest. See tähendab, et laenuvõtja peab maksma teatud summa, et saada võimalus ajutiselt peatada laenumaksete tasumine.

Kui kauaks tohib maksepuhkust võtta?

Maksepuhkuse pikkus sõltub laenuandjast ja laenulepingust ning tavaliselt saab seda taotleda mitmeks kuuks, nagu näiteks 3-6 kuud, kuid suurema laenu puhul võib maksepuhkus ulatuda kuni 12 kuuni. Suuremate laenude puhul kehtib pikem maksepuhkuse periood ja väikelaenude puhul on see lühem. Seepärast tuleb uurida kui pikka maksepuhkuse perioodi laenuandjad pakuvad.

Millised on maksepuhkuse võimalikud kulutused?

Laenu maksepuhkuse ajal tuleb tavaliselt maksta intressimäära, mis võib olla fikseeritud protsent igakuisest laenusummast, või siis kogusumma. Laenuandja võib nõuda ka viiviseid, mis on kas protsent laenusummast või kindel summa. Ja viivised võivad aja jooksul kuhjuda, eriti siis kui laenuvõtja ei tasu võlgnevust õigeaegselt.

Alati võivad lisanduda ka teenustasud, mis võivad olla nii ühekordsed või siis mitu erinevat tasu maksepuhkuse perioodi vältel.

Kas maksepuhkuse ajal kogunevad intressid?

Tavaliselt kogunevad maksepuhkuse ajal ka intressid, kui laenuandjaga pole teisiti kokkulepitud, ning need võivad omakorda laenu lõppsummat suurendada. Kuigi ei pea laenuvõtja teostama igakuiseid laenu põhiosa tagasimakseid, tuleb intressimakseid ikkagist maksta. Mõndadel juhtudel pakutakse ka maksepuhkust nii, et intressid ei kogune või lisandu laenujäägile.

Kas maksepuhkus on võimalik iga laenutüübi puhul?

Maksepuhkust saab taotleda erinevate laenude puhul, ning selle saadavus sõltub täiesti teie poolt valitud laenuandjast ja laenulepingust. Kõik laenuandjad ei pruugi pakkuda sellist võimalust, seega tuleb enne laenu võtmist üle kontrollida, kas valitud laenuandja maksepuhkust pakub. Kõige sagedamini võetakse maksepuhkust näiteks kodulaenu või tarbimislaenu puhul.

Kas maksepuhkuse taotlemine mõjutab minu tulevaste laenutaotluste heakskiitmist?

Maksepuhkuse taotlemine võib mõjutada laenuvõtja tulevaste laenutaotluste heakskiitu, sest see teavitab laenuandjaid makseraskuste olemasolust. Kui inimene on varem taotlenud maksepuhkust, võib see viidata ka sellele, et tal on varem olnud ebastabiilne sissetulek või muud rahalised probleemid. Tulevased laenuandjad peavad olema teadlikud eelnevast maksepuhkuse taotlemisest.

Kas maksepuhkust saab taotleda mitu korda?

Enamik laenuandjaid lubab laenuvõtjatel taotleda maksepuhkust mitu korda, kuid see sõltub valitud laenuandjast. Kuid laenu maksepuhkuse taotlemisel tuleb arvestada ka sellega, et see võib kaasa tuua endaga erinevaid lisakulusid, nagu näiteks kõrgemad intressid ja teenustasud. Seega tutvuge maksepuhkuse tingimustega ning tehke enda jaoks selgeks, kas selle taotlemine on ikkagist vajalik.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *